Publicerad: 2011-08-26 13:32
Uppdaterad: 2011-08-26 13:39

Utbildningsradion var på plats under Ekonomidagarna i Örebro för att filma valda delar av programmet. Här kan vi ta del av panelsamtalet om ekonomiprognoser.

Pär Magnusson, nordisk chefekonom på Royal Bank of Scotland

– Prognoser ligger alltid närmre ett historiskt snitt än verkligheten, det är alltid underskattning. De blir aldrig så höga som det verkliga utfallet, och inte heller så låga.

Moderator Annika Dopping frågar om det inte finns en risk med att det i regel är lättare att ge positiva prognoser, än negativa, och Pär Magnusson håller med om att det är ett problem.

– Alla banker kommer fortsätta att säga att det är extremt osannoligt att euron går under, och det beror inte på att det inte kan hända. Det är väldigt mycket politik, man vill inte tala om de här sakerna, i synnerhet inte i europeiska banker.

&NR=1

Kommentera artikel


Kommande event
Senaste OA TV
Senaste numret

Läs senaste numret av tidningen!

ladda ner numret Senaste numret
OA TV
OA TV
Senaste numret

Läs senaste numret av tidningen!

ladda ner numret Senaste numret
OA TV