7 av 10 statliga arbetsgivare har svårt att hitta rätt kompetens

När höstens rekryteringar drar igång står många statliga arbetsgivare inför samma utmaning: att hitta personer med rätt kompetens. Arbetsgivarverkets Kompetensbarometer visar att 69 procent av de statliga arbetsgivarna har haft brist på lämpliga sökande. IT, säkerhet och upphandling hör till områden där kompetensbehovet är stort.
Kompetensförsörjning är en central fråga för statliga arbetsgivare och rekryteringssvårigheterna finns inom flera olika områden. IT- och säkerhetskompetens hör till de tydligaste exemplen.
Det handlar bland annat om IT-systemutveckling, systemförvaltning samt säkerhets- och samhällsskyddsarbete. Arbetsgivarverket pekar också på behov av kompetens i skärningspunkten mellan digitalisering, AI, säkerhet och samhällsskydd.
Upphandling kräver rätt kompetens
Även inom offentlig upphandling spelar kompetensen en central roll. Upphandlingsmyndigheten framhåller att tid, resurser och kompetens är viktiga förutsättningar för en lyckad upphandling.
Det handlar bland annat om att kunna göra behovs- och marknadsanalyser, ha dialog med leverantörer och hantera själva upphandlingsprocessen. Vid upphandling enligt LOU krävs dessutom kunskap om regelverket och hur det ska tillämpas i praktiken.
Krav på leverantörer, kvalificering, utvärdering och avtalsvillkor är exempel på delar av processen där rätt kompetens behövs. Upphandlingsmyndigheten lyfter också vikten av att upphandlingskompetens finns med redan i planeringen av en upphandling.
För organisationer som har svårt att rekrytera erfarna upphandlare blir kompetensförsörjningen därmed en fråga som kan påverka mer än den egna bemanningen.
IT och säkerhet sticker ut
Bristen på kompetens är samtidigt tydlig inom flera andra områden. IT-systemutveckling, systemförvaltning, IT-drift samt säkerhets- och samhällsskyddsarbete är exempel på områden där statliga arbetsgivare uppger att det är svårt att hitta lämpliga sökande.
När verksamheterna digitaliseras förändras också kompetensbehoven. Arbetsgivarverket pekar bland annat på behovet av kompetens kopplad till AI, digitalisering, säkerhet och samhällsskydd.
Rekryteringsproblemen finns även utanför staten
Utmaningen är inte begränsad till statliga arbetsgivare. Arbetsförmedlingens senaste arbetsmarknadsutsikter visar att rekryteringsproblem finns på arbetsmarknaden i stort.
Bland arbetsgivare som hade försökt rekrytera uppgav 51 procent att de stött på ett eller flera rekryteringsproblem. Inom offentliga tjänster var brist på sökande med rätt utbildning det vanligaste rekryteringsproblemet.
Samtidigt bedömer Arbetsförmedlingen att efterfrågan på arbetskraft kommer att stärkas under andra halvåret 2026 och under 2027.
Nå även dem som inte söker aktivt
När konkurrensen om kompetensen är stor handlar rekrytering inte bara om personer som redan söker jobb. Relevanta kandidater kan också finnas bland dem som inte aktivt letar efter en ny tjänst, men som kan vara öppna för rätt möjlighet.
Det gör valet av kanal till en viktig del av rekryteringen. För den som planerar höstens rekryteringar handlar det om att finnas där den efterfrågade kompetensen naturligt tar del av information – och att göra det enkelt för rätt personer att upptäcka en ny möjlighet.
Inför höstens rekryteringar
För statliga arbetsgivare blir frågan därför inte bara vilken kompetens som behövs, utan också hur man ska nå den.
IT, säkerhet och upphandling är exempel på områden där behovet är tydligt. Samtidigt visar arbetsmarknadsläget att konkurrensen om kvalificerade kandidater finns på flera håll.
När höstens rekryteringar nu planeras blir det därför en fortsatt utmaning att hitta rätt personer – och att nå dem innan någon annan gör det.
Källor: Arbetsgivarverket, Kompetensbarometern och ”Stor efterfrågan på IT- och säkerhetskompetens i staten”. Arbetsförmedlingen, ”Arbetsmarknadsutsikterna våren 2026”. Upphandlingsmyndigheten, vägledning om förberedelse och riskanalys inför offentlig upphandling.


