Klart med namn på sammanslagen myndighet
Digitaliseringsmyndigheten – det blir myndighetsnamnet när Post- och telestyrelsen (PTS) och Myndigheten för digital förvaltning (Digg) slås ihop den 1 januari 2027.
– Den snabba AI-utvecklingen har krävt ett omtag kring digitaliseringspolitiken. En del i detta är att skapa en digitaliseringsmyndighet där vi samlar många av de viktigaste frågorna på samma ställe, säger civilminister Erik Slottner.

Erik Slottner, civilminister. Arkivbild.
Ministern och regeringen anser att statsförvaltningen behöver bli mer effektiv och vill se färre myndigheter. “Genom att samla uppgifter inom närliggande verksamhetsområden kan myndigheter både bli mer effektiva och få högre kvalitet i verksamheten”, heter det på regeringens webbplats.
Vill öka takten
Enligt regeringen ska sammanslagningen av Digg och PTS skapa bättre förutsättningar för att ta vara på och förstärka kompetenserna från de båda myndigheterna. Syftet är också att stärka arbetet med motståndskraften i den digitala infrastrukturen och öka takten i digitaliseringen av offentlig sektor.
För ett år sedan, i maj 2025, beslutade regeringen om en digitaliseringsstrategi för 2025–2030. Den är tänkt att peka ut riktningen för regeringens digitaliseringspolitik. Strategin omfattar fem strategiskt viktiga områden: digital kompetens, digitalisering av näringslivet, digitalisering av den offentliga förvaltningen, digitalisering av välfärden och *konnektivitet. Frågor som rör artificiell intelligens (AI), tillgång till data och säkerhet behandlas där det är relevant inom de fem strategiska områdena. I februari 2026 beslutade regeringen även om en AI-strategi.
Fotnot
*Konnektivitet syftar på förmågan hos två eller flera system, nätverk eller geografiska platser att kopplas samman och kommunicera med varandra. Hur väl datorer, enheter eller nätverk är uppkopplade. Detta inkluderar tillgång till fasta och mobila nätverk (som fiber och 5G) samt teknisk kompatibilitet. För samhället är robust digital infrastruktur helt avgörande.


