Läkarna måste förtjäna ledarskap

– Om vi vill att sjukvården skall ledas med medicinsk expertis, måste vi själva visa att vi är beredda och förberedda för att ta det ansvaret. Ingen annan kommer att skänka oss läkare inflytande.

Det anser Patrick Vigren, överläkare och verksamhetschef för Neurocentrum, Universitetssjukhuset Örebro. 
– Vi måste både vilja och förtjäna att leda. Ingen kommer att göra det åt oss, menar han i ett debattinlägg i Dagens Medicin.

Patrick Vingren.
Foto: Region Örebro.

Han skriver att det visst finns politiska beslut som kan förbättra vården, men han anser också att perspektivet måste vändas: hur kan läkarprofessionen på bästa sätt påverka sjukvården i rätt riktning?

Debattören pekar på ett antal förslag som han menar skulle innebära ett skifte från offerroll till ett antal handfasta initiativ.

Handfasta initiativ

För det första behövs en modern kvalitetssäkring. ”Professionen behöver ta ett strukturerat egenansvar för prövning av specialistkompetens och fortsatt professionell utveckling” skriver överläkaren.

För det andra måste ledarskap till en naturlig del av karriären. ”Det behövs ingen lagstiftning för att läkare ska bli chefer, vi måste göra det attraktivt och naturligt själva. Ledarskapsutveckling ska, precis som medicinsk kompetens, vara en självklar del av den professionella resan”, framhåller Vingren.

Tredje punkten handlar om att skapa rätt stöd i chefskapet, bland annat ”genom att införa verksamhetsägda stödfunktioner (ej styrfunktioner) som de facto behövs när en läkare är chef, inom till exempel produktionsplanering och ekonomi.”

Ifrågasätt girighet

Dessutom menar han att ”girighet i professionen måste ifrågasättas”. Läkarna måste rannsaka de senaste årens utveckling med nätläkare och ”system där vi växelarbetar som konsulter i varandras verksamheter.” Bemanningslösningar kan vara bra i vissa sammanhang men det finns oseriösa avarter, påpekar debattören.

Primärvårdsreformen måste genomföras. ”Trots många politiska försök har inte primärvården fått den roll den borde ha. Då får vi göra det själva”, tycker överläkaren.

Slutligen menar han att den medicinska expertisen ska ta kommando över digitaliseringen ”så att den blir ändamålsenlig”.
– Här behövs nog inga argument. Utvecklingen har varit i det närmaste parodisk, avslutar Patrick Vingren.